25.01.2018
Tytanowe Czwartki z NFL #8

Finały konferencji:

Jaguars – Patriots

Jax wystartowali bardzo dobrze, w pierwszej kwarcie pozwolili przeciwnikom tylko na 1 kopniecie z pola. 2 kwartę zaczęli od przyłożenia, by po 7 minutach Fournette dołożył swoje punkty. Widząc Jaguary wywołują presje na QB, jak na linii bocznej Brady ma poprawiany opatrunek na dłoni, pamiętając sezonowe potknięcia w tej chwili przeszła mi przez głowę myśl, że to jednak może się wydarzyć... Że kilka małych drobiazgów: jak problem z dłonią rozgrywającego w tak ważnym meczu, jak zejście z boiska jednego z najlepszych TE w lidze, wywoła lawinę i to będzie ostatni mecz Patriotów w tym sezonie. Myśl ta dzwoniła mi w głowie kilka minut, bo w skutek przewinień (w tym faulu na Gronkowskim, który już nie wrócił do gry) Jax pozwolili zbliżyć się do swojego End zone. Skorzystali z tego przeciwnicy i do przerwy mieliśmy 14:10, a jak wiecie taka przewaga to za mało by się nią cieszyć, zwłaszcza podczas gry przeciwko rozgrywającemu z kilkoma pierścieniami (5szt, SB: XXXVI, XXXVIII, XXXIX, XLIX, LI).

3 kwarta wyglądała, jak gra równego z równym, choć to Jax dorzucili 3 punkty za kopniecie z pola. Za to 4 kwarta zmieniła wszystko Jacksonville zaczęli od kolejnego FG, a po chwili wymusili fumble i przejęli piłkę. Znowu zacząłem się zastanawiać, bo ponownie w tunelu zaświeciło się światełko oznajmiające niespodziankę. W tym momencie Patrioci włączyli 2 bieg, kilka dobrych podań i byli na końcu boiska. Po chwili świętowali dodatkowych 7 punktów i kolejne 7 na niespełna 3 minuty przed końcem (20:24). Końcówka to już prawdziwy mecz o wszystko, kluczowy moment to grana 4próba Jaguarów. Świetny rzut Bortlesa leciał idealnie w ręce Westbrook’a ale w ostatniej chwili piłka została zbita przez obrońcę. Ostatnia szansa na zmianę kierunku akcji pojawiła się 25 sekund później, Pats mogli zostać zatrzymani, ale 3&9 konwertowali na 1&10 i nie oddali już posiadania.

Potwierdza się, że Tom Brady gra do gwizdka i jest mistrzem powrotów. Może całą 1 połowę powinien siedzieć w szatni? zwycięstwo to dało Patriotom kilka rekordów, np.:
- 34te Postseason’owe zwycięstwo (2 miejsce w NFL) na max 36
- 10ty awans do finału (1 miejsce w NFL)
- Brady 8 zwycięstwo konferencji (1 miejsce w NFL)
- Bill Belichick 8 zwycięstwo konferencji jako HC (1 miejsce w NFL)
- Robert Kraft (właściciel drużyny) 9 zwycięstwo konferencji (1 miejsce w NFL)
- Gronk został nr 1 wszechczasów w liczbie zdobytych jardów po podaniu na swojej pozycji

Nie dziwie się, że Patriotów albo się kocha albo nienawidzi. Zabrali przecież tak wiele szans, a nawet marzeń na puchar innym drużynom i robią to nadal. Pamiętać natomiast trzeba, że do NFL trafiają najlepsi z najlepszych, że kilkumiesięczny sezon wymaga pokonywania przeciwników oraz własnych słabości. Pats robią to doskonale i dlatego właśnie kolejny raz zagrają w Super bowl.

Vikings – Eagles
Vikings zaczęli świetny drivem, na koniec zakręcili secondery – zwróćcie na nich uwagę, żeby podaniem do niekrytego Rudolph zdobyć przyłożenie. Eagels odgryźli się po kilku minutach, docierając do Keenum w chwili rzutu. Piłka została przechwycona i mądrze zaniesiona do End Zone. Kolejny TD odgwizdano na początku 2 kwarty i były to znowu punkty dla Philadelphii. Mimo iż piłka raz po razie docierała do zeszłotygodniowego bohatera Diggsa, 3 minuty przed końcem QB Viking został uderzony i upuścił piłkę. Zobaczyliśmy zmianę atakujących i na minutę przed końcem 53y podanie zamienione w kolejne przyłożenie. Ostatnie sekundy polowy dały jeszcze 3punkty za kopnięcie (7:24).
3 kwarta przyniosła kolejny punkty dla prowadzących, ale Vikingowie też mieli swoją szansę. Zamiast kopać grali 4&goal i odnotowano TouchDown, ale powtórka potwierdziła, że piłka dotknęła ziemi. Ta akcja mogła być momentem zwrotnym, ale tak się nie stało, świetnie sprawowała się obrona Eagles wymuszając kolejne Punty. 4 kwarta to ciągle pokaz możliwości jednej strony z kolejnym intrerception w końcówce.
Na 14 minut przed końcem gry do odrobienia pozostawało 31 punktów. Taki powrót mógłby nam pokazać tylko Tom Brady, ale jeszcze nie Keenum. Jeszcze, bo mimo swoich słabości to był dla niego świetny sezon. Rezerwowy rozgrywający musiał dowieźć wyniki i uważam, że zrobił to w 100%, a wspominając końcowe poprzedniego meczu nawet w 110%.
Eagles dominowali, pogubili się tylko na samym początku spotkania, puszczając pierwszy i ostatni TD. Foles wykorzystywał wszystkie atuty drużyny (którą podobnie jak Keenum otrzymał w „spadku” po zerwanym więzadle przez Wentz’a), szybko wysyłał piłki w pole, ale miał tez dużo pewniejszą kieszeń. Już przed meczem mówił, że niezależnie od wyniku następny sezon zaczyna od treningów na pozycji zastępcy głównego QB. Skoro dotarł tak daleko, a przecież jeszcze go zobaczymy ;) to należy mu się 1ka jak w przypadku wypuszczonego J. Garoppolo. Będę za to trzymał kciuki.

Tradycyjnie najlepsze akcje: Vikings vs Eagles oraz Jaguars vs. Patriots

Kolejny weekend do Pro Bowl.
Mecz najlepszych zawodników NFC kontra najlepszych z AFC. Najmilsza gra w całym sezonie po nerwowym sezonie w ten weekend wszyscy zawodnicy są uśmiechnięci i traktują się jak jedna wielka rodzina. Poza samym spotkaniem zobaczymy, pokazy umiejętności (Pro Bowl Skills Challenge), które mnie zawsze przykuwają do monitora. Tutaj znajdziecie zeszłoroczne konkurencje. Te nowe pokaże Wam w następny czwartek.

A już tydzień później Super Bowl z Tytanami Lublin, zapraszam!

autor: Maciej Wójtowicz