Instagram Galeria

Historia

Lubelski Klub Futbolu Amerykańskiego TYTANI LUBLIN powstał w 2009 roku z inicjatywy grupy pasjonatów futbolu amerykańskiego. Współzałożycielami drużyny byli Sergiusz Kuczyński i Zbigniew Wyrzykowski. Dzięki ich inicjatywie i zaangażowaniu kilku zapaleńców futbol amerykański przetrwał na Lubelszczyźnie.

Pierwsze treningi, które rozpoczęły się w lipcu polegały na rzucaniu „jajowatą" piłką i intrygowaniu przechodniów. Z tygodnia na tydzień frekwencja pasjonatów tego sportu wzrastała. We wrześniu tego samego roku ze wsparciem przybył Delaine Swenson, rodowity Amerykanin. Jako zawodowiec chętnie udzielał rad zainteresowanym zapaleńcom. Bardzo szybko Delaine Swenson, na co dzień profesor KULu zintegrował się z chłopakami i został ich trenerem. Klub oficjalnie powstał we wrześniu 2009 roku. Od 2010 roku działa na prawach stowarzyszenia. Jego celem jest rozwijanie kultury fizycznej i sportu, ze szczególnym uwzględnieniem futbolu amerykańskiego wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wychowywanie dzieci i młodzieży przez kulturę fizyczną.

Lubelscy futboliści z miesiąca na miesiąc stawali się coraz lepszymi zawodnikami i coraz bardziej profesjonalną drużyną. Przygotowania do sezonu 2011 tętniły życiem. Tytani ciężko trenowali i szkolili nowych zawodników. Rozegrali także dwa mecze sparingowe. Zarówno z drużyną Tychy Falcons jak i Warsaw Werewolves zwyciężyli. W sezonie 2011 zadebiutowali w rozgrywkach PLFA 8, która przeznaczona jest dla nowych i mniej licznych drużyn. Zajęli drugie miejsce w Grupie Południowej. Dwukrotnie pokonali drużynę Ravens Rzeszów (sierpień 2011 - 0:15 oraz wrzesień 2011 - 38:12) i dwukrotnie wrócili na tarczy ze spotkania z Warsaw BEagels (sierpień 2011 - 28:14 oraz wrzesień 2011 - 21:24).

Koniec roku 2011 i początek następnego był pełen zmian dla Tytanów.

Futboliści otworzyli się na mieszkańców swojego miasta i zaczęli angażować się w działalność na rzecz społeczności lokalnej.

Przeprowadzili dwie rekrutacje do drużyny. Pomogli w powstaniu profesjonalnego Zespołu Cheerleaderek dopingującego ich drużynę. Klub nawiązał współpracę z Zespołem Szkół Budowlanych, gdzie zaszczepia w uczniach pasję do tego sportu i trenuje na szkolnym boisku. Sezonowo zawodnicy organizują wydarzenia, na które zapraszają kibiców, dzięki czemu jest okazja do integracji i poznania prawdziwej natury futbolistów.

Wiosną 2012 roku Tytani wystartowali w II Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego.

Tuż przed rozpoczęciem sezonu lubelscy futboliści rozegrali mecz sparingowy w Radomiu z drużyną Królewskich. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem warszawskiej drużyny 26:13.
Sezon zasadniczy dla Tytanów rozpoczął się znakomicie. Pierwszy mecz rozegrali w Lublinie przeciwko Diabłom z Wrocławia (wynik - 28:6). Po pierwszym zwycięstwie nadszedł czas na mecz wyjazdowy. Spotkanie z Silvers Olkusz zakończyło się również po myśli Lublinian ( wynik - 36:0). Trzeci mecz Tytani rozegrali z doświadczonymi Saints Częstochowa. Determinacja naszych futbolistów udowodniła, że nie ma mocnych na Tytanów  (wynik - 20:15). Będąc na półmetku sezonu Tytani umocnili swoją pozycję lidera grupy południowej. Kolejny mecz wyjazdowy przyniósł Tytanom zdecydowane zwycięstwa. Lublinianie pokonali Ravens Rzeszów (wynik - 7:43). Kolejne spotkanie zostało okrzyknięte szlagierem 6. kolejki PLFA II. Lubelscy futboliści zmierzyli się na wyjeździe z faworyzowaną drużyną Tychy Falcons. Mecz nierozegrany był do ostatniej minuty. Po dogrywce drużyna ze Sląska musiała uznać wyższość Tytanów (wynik 13:20). Ostatni mecz sezonu zasadniczego rozegrano na lubelskiej murawie. Rybnik Thunders choć dobrze rozpoczął grę nie dał rady pokonać Tytanów (wynik - 44:12).

Drużyna z Lublina jest liderem grupy południowej PLFA II i wchodzi do półfinału z kompletem zwycięstw. Dzięki bilansowi 6-0 ku uciesze kibiców Tytanów mecz półfinałowy odbędzie się w naszym mieście. Tytani niejednokrotnie w wywiadach mówią, że sukces drużyny zawdzięczają także swoim fanom, którzy motywują ich do gry, dopingują ich i wspierają w ciężkich momentach.

22 września 2012 na lubelskiej murawie Tytani przywitali w meczu pólfinałowym drużynę z północy - Cougars Szczecin. Siódme zwycięstwo Tytanów (20:12) staje się faktem; "amerykański sen Tytanów trwa nadal". Osiągamy największy sukces w historii klubu. Zwycięstwo w półfinale zapewnia nam upragnioną  promocję do wyższej klasy rozgrywek, oraz awans do finału rozgrywek PLFA II.

Tytanom w ferworze przygotowań do finału należał się odpoczynek. Spożytkowali go na pikniku aktywności rodzinnej 29 września 2012r. Zaprezentowali uczestnikom podstawy futbolu amerykańskiego, dali przymierzyć dzieciom sprzęt oraz przeprowadzili mały turniej futbolu flagowego. Tytani byli rozchwytywani!

Ostatni mecz sezonu - finał PLFA II. Tytani i Tyskie Sokoły spokojni o awans do I ligi. Mecz zakończył się zwycięstwem gości. Tytani z bilansem 7-1 kończą sezon 2012.

13 października 2012 roku odbyła się Gala na Podsumowanie sezonu.
Zawodnicy, działacze, goście wspólnie przypomnieli sobie cały rok, to co udało im się wspólnie osiągnąć. Nie zabrakło podziękowań, nagród i lampki szampana.

Nagrody dla najlepszych zawodników powędrowały do:
Rookie of the Year - Offense Przemysław Graczyk, Rookie of the Year- Defense Jakub Pasierkiewicz, Spirit of Titan Award Marcin Paprota, MVP-Defense Tomasz Melaniuk, MVP-Offense Andrzej Jakubiec, MVP Bartłomiej Trubaj i Adrian Jędrzejewski. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Rok 2012 czasem zmian u Tytanów.

Z poczatkiem roku Tytani zaprezentowali całemu światu nowy wizerunek z jakim wystąpią w PLFA I.

Już w styczniu Tytani wyłonili skład drużyny na nadchodzący sezon. Zawodnicy mimo srogiej zimy trenowali trzy razy w tygodniu. Między treningami udzielali się charytatywnie. Tytani brali udział w szeregu akcji, nowy rok rozpoczeli od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - prezentowali futbol Lublinianom oraz przekazali koszulkę meczową z podpisami zawodników na aukcję. Tytani oraz Perełki wspierali także Maraton Lubelski i każdą "dychę do Maratonu", kótra poprzedzała właściwą imprezę. Tytani w roli modeli pojawili się, dzięki T&M Studio na wystawie "Lublin obiektywem malowany 2011-2012". Zdjęcia m.in. zawodników naszego Klubu były prezentowane w kluczowych miejscach województwa lubelskiego.

W lutym gościliśmy na oficjalnym otwarciu siedziby Amerykańskiego Centrum Kultury i Informacji w Lublinie. Mieliśmy przyjemność osobiście poznać Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce - Stephen'a D. Mul oraz Prezydenta Miasta Lublin Pana Krzysztofa Żuka.

Intensywne przygotowania do sezonu przebiegały pod czujnym okiem trenera Swensona, a także nowego asystenta trenera i koordynatora defensywy Steven'a Barone. Pogoda nie pozwoliła rozegrać naszym zawodnikom pełnowartościowych treningów, jednak udało się wspólnie potrnować z drużyną ravens Rzeszów w Pszczelej Woli.

Tytani tuż przed rozpoczeciem sezonu nawiązali współpracę z VI LO w Lublinie. To własnie tam z początkiem kwietnia odbyła się prezentacja zawodników oraz nowych strojów. Na szkolnym Stadionie Sygnału odbędą się wszystkie mecze domowe w sezonie.

W kwietniu 2013 roku Tytani zadebiutowali w I Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego. Na murawie stanęli przeciwko druzynom Lowlanders Białystok, Mustangs Płock oraz Kraków Kings.

Posezonowy czas wykorzystaliśmy na pokazy dla dzieci i młodzieży, zarówno w Lublinie, jak i Świdniku.

28 września 2013 odbyła się rekrutacja do Juniorów. Tytani powołali drużynę młodzieżową!

5 października odbyła się Gala na podsumowanie sezonu 2013. Nagrody dla najlepszych zawodników powędrowały do: Rookie of the Year - Offense Wojciech Wójcik, Rookie of the Year- Defense Michał Czeranowski, Spirit of Titan Award Steven Barone oraz Maciej Marzec, MVP-Defense Tomasz Melaniuk, MVP-Offense Bartłomiej Trubaj, MVP Adrian Jędrzejewski. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

26.10.2013 Tytani zorganizowali mecz pokazowy Defense vs Ofense w ramach Narodowego Dnia Sportu pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Prezydenta Mista Lublin. Kibice przyniesli na naszą prośbę dary dla Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Lublinie.Zorgalizowaliśmy także sportowe zajęcia w VI LO.

W grudniu już tradycyjnie Tytani odwiedzili wychowanków Pogotowia Opiekuńczego, a podczas Wigilii Starego Miasta wcielili się w role Mikołajów.

Początek roku 2014 to czas przygotowywań Tytanów do sezonu pod okiem 4 trenerów: D. Swensona, S. Barone, R. Hackera, N. Lee. Drużyna zrekrutowała kilku dbrze zapowiadających się zawodników. Nasi futboliści rozpoczeli dodatkowe treningi w ramach crossfitu.

Sztab wolontariuszy aktywizuje Kibiców. Co miesiąc publikują tapetę do ściągnięcia na pulpit, wydali biuletyn "Kwarta Tytanów", a także organizują futbolowe piątki, czyli seanse filmowe ze sportowym tytułem. Zespół Cheerleaderek też z energią rozpoczął sezon. Perełki otrzymały nowe logo i zrekrutowały nowy skład zespołu.

Futbolowe środowisko zachwyciła także informacja o powołaniu przez nasz klub pierwszej w Polsce klasy z futbolem amerykańkim. Od września 2014 roku wystartuje pod naszym patronatem w VI Liceum w Lublinie!

Członkowie naszego klubu wzięli udział w szkoleniach trenerskich realizowanych przez PLFA oraz szkoleniu menadżerskim na którym logo Tytanów było podawane jako przykład dobrych praktyk.

W marcu 2014 roku Futboliści uczcili dzień kobiet, a wolontariuszki i Perełki dzień mężczyzny!

9 marca Tytani rozegrali pierwszy przedsezonowy sparing. Zmierzyli się z drużyną Warsaw Sharks (połączeni Królewscy Warszawa i Warsaw Spartans).

Jeszcze jeden przedsezonowy sparing rozegraliśmy na własnym boisku, przy VI LO w Lublinie zmierzyliśmy się z ekipą Greenducks Radom.